מבט משמאל

כשעוצמים את עין ימין, אז הצד השמאלי של המוח מתאמץ יותר. עובדה.

זמן גירוש

with one comment

בימים אלה החלה משטרת ההגירה לעצור פליטים ומהגרי עבודה בתל-אביב, במטרה לגרשם מהארץ. בין הצפויים להיות מגורשים יש משפחות שלמות, ובכללם ילדים החיים מזה מספר שנים בישראל, דוברי עברית, הלומדים בבתי-ספר כאן.

על המאבק נגד הגירוש כתב אלעד שאול-זמיר בבלוג שלו.

גם בעבר היה נהוג לגרש תושבים שאין להם אזרחות או נתינות. בזמן המנדט הבריטי, המפלגה הקומוניסטית הפלסטינית (פ.ק.פ) הייתה בלתי חוקית. קומוניסטים שנעצרו ושלא הייתה להם נתינות פלשתינאית לעיתים קרובות נשפטו וגורשו מן הארץ (אומרים שגם כמה קומוניסטים ערבים וארמנים שכן הייתה להם נתינות היו בין המגורשים).

גם פנינה פיינהויז וגם רות לוביץ' כותבות על הגירושים בזכרונותיהן.

הרשימה הבאה פורסמה תחת הכותרת "לענייני השעה" בשבועון "קונטרס", שיצא בהוצאת התאחדות ציונית-סוציאלית של פועלי א"י "אחדות העבודה", כרך ט', חוברת כ"ח, ט"ו כסלו תרפ"ה (12.12.1924):

השבוע שוב פעם נדונו עוד שבעה חברים של הפ.ק.פ להגרש מן הארץ. נגד משפט הגרושים של השבוע שעבר מחינו והננו חוזרים על מחאתנו עוד פעם אחרי שמשפטי הגרושים הולכים כנראה ונעשים לשיטה.

אנחנו יודעים ומכירים בהכרח הגמור להלחם ביסודות המהרסים ומשחיתים אולם אנו חושבים כי המלחמה הזאת צריכה להתנהל באמצעים אחרים. הפועלים בארץ ענו כבר על מעשיהם האחרונים של חברי הפ.ק.פ ואנו בטוחים, כי יש ברצונם של הפועלים וגם בכוחם לעשות את היסודות האלה, הנמצאים בקרבם, לבלתי מזיקים. הגרושים הללו עלולים רק להכביד על המלחמה שצריכה להתנהל כנגדם. לצבור הפועלים יקשה להלחם באנשים הלו אחרי שצפויים להם משפטים וגזרות כאלה.

אולם אנחנו מוחים נגד הגרושים מפאת חריפותם ולא רק מתוך פרינציפים דמוקרטיים, האוסרים "יד חופשית" כלפי הקומוניסטים, אלא בעיקר מפני שאמצעים כאלה עלולים לעשות את היהודים לאזרחים ממדרגה שנייה בארץ. ולא רק בעיני אחרים נעשים היהודים על ידי כך לתושבים זמניים של הארץ, אשר אפשר להגלותם, בלי כל מעצור, כי זה חותר גם מתחת הכרתם של היהודים עצמם את ארץ-ישראל בתור מולדתם. יש לראות בזה אי הבנה בחינוכו של הישוב, כשהיסודות הבורגניים מקבלים משפטים כאלה בשתיקה – אך בכדי להרחיק את הסכנה הרגעית המופרזת. ואופייני הדבר ויש להצטער על זה, כי המשפטים הללו נחרצים דווקא על ידי יהודי וציוני.

כיום המשפטים נחרצים כלפי הקומוניסטים. הנימוק – שייכות למפלגה שיש לה מטרות מהפכניות – הוא כל כך גמיש, שמסוכן מאוד לצעוד בדרך זו. מחר, יתכן שהנימוק הזה יחול על יסודות אחרים מקרב הפועלים – ואולי לא רק מקרב הפועלים ומכיוון שנוצר פריצידנט אין לדעת יותר איפה תיפסק שיטת הגירושים, אם זה יהיה רצוי לממשלה מתוך מצבים איזה שהם. ולפיכך דורשים הננו: יהודי ויהא מי שיהיה אסור לו להיגלות מן הארץ.

מ.ב.

טיעונים משכנעים, עמוקים, והחשוב מכל – הומאניסטיים ודמוקרטיים…

מודעות פרסומת

Written by theleftisright

10 ביולי 2009 בשעה 11:54

תגובה אחת

Subscribe to comments with RSS.

  1. פשוט מזעזע.

    שאול חנוכה

    11 ביולי 2009 at 12:39


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: