מבט משמאל

כשעוצמים את עין ימין, אז הצד השמאלי של המוח מתאמץ יותר. עובדה.

הם לא יעברו!

with 3 comments

השבוע, לפני 73 שנים, פרצה מלחמת אזרחים בספרד, בעקבות ניסיונו של הגנרל הפאשיסט פרנסיסקו פרנקו להפיל בכוח את ממשלת השמאל שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. מולו התייצבה קואליציה רחבה שכללה את הקומוניסטים, הסוציאליסטים, הסוציאל-דמוקרטים, הליברלים, וגם את האולטרה-שמאל (אנרכיסטים וטרוצקיסטים).

ב-19 ביולי 1936 נשאה דולורוס איברורי (המכונה "לה פסיונריה"), מנהיגת המפלגה הקומוניסטית הספרדית, את הנאום המפורסם שלה במדריד "הם לא יעברו! (¡No Pasarán!)", שתרם את שמו לסיסמת ההפגנות, שלצערנו אנחנו בישראל עדיין משתמשים בה ("לא-לא-לא יעבור / הפאשיזם לא יעבור!").

להלן תרגום (קלוקל) שלי לעברית את נאומה של איברורי:

פועלים! איכרים! אנטי-פאשיסטים! פטריוטים ספרדים! אל מול פני ההתקוממות הצבאית הפאשיסטית, על כולנו מוטלת החובה לעמוד על רגלינו, להגנת הרפובליקה, להגנת חירותו של העם וזכויותיו הדמוקרטיות!

לאור הצהרותיהן של הממשלה ושל מפלגות החזית העממית, העם מבין כיום את גודל הסכנה מולה אנו ניצבים. במרוקו, כמו גם באיים הקנריים, ציבור הפועלים, כשלצידו הכוחות שעדיין נאמנים לרפובליקה, נאבק אל מול החיילים המתקוממים והפאשיסטים.

תחת סיסמת הקרב "הפאשיזם לא יעבור! תלייני אוקטובר לא יעברו!", פועלים ואיכרים מכל מחוזותיה של ספרד מצטרפים למאבק נגד אויבי הרפובליקה שקמו לאחוז בנשק. קומוניסטים, סוציאליסטים, אנרכיסטים, רפובליקנים-דמוקרטים, חיילים וכוחות אחרים שנותרו נאמנים לרפובליקה הנחילו תבוסה ראשונה על האויב הפאשיסטי, שבייש את המורשת הצבאית המכובדת בה נהגו להתגאות. הארץ כולה מזדעקת בכעס על ברברים חסרי-לב אלו, המנסים לדרדר את ספרד הדמוקרטית שלנו בחזרה לתהומות הטרור והמוות. אך, דעו נא, הם לא יעברו! שכן ספרד כולה תתגייס למערכה. במדריד, העם יצא לרחובות לתמיכה בממשלה, מעודד את רוח הלחימה שלה ומדרבנה לרמוס את ההתקוממות הצבאית הפאשיסטית.

גברים צעירים, היכונו לקרב! נשים, הנשים ההירואיות של העם! היזכרו בגבורת נשות אסטוריאס ב-1934 והיאבקו לצידם של הגברים, כדי להגן על חייהם וחירותם של ילדיכם, המאוימים על-ידי הסכנה הפאשיסטית!

חיילים, בניה של האומה! הישארו נאמנים למדינה הרפובליקנית, והיאבקו לצידם של הפועלים, לצידם של כוחות החזית העממית, עם הוריכם, קרוביכם וחבריכם! היאבקו למען ספרד של ה-16 בפברואר, היאבקו למען הרפובליקה ועזרו להביא את הניצחון! פועלים מכל שכבות האוכלוסייה! הממשלה תספק לנו נשק כדי שנוכל להגן על ספרד ועמה מפני הטרור והבושה שיבואו אם ינצחו תלייני אוקטובר.

אל נהסס! נעמוד כולנו דרוכים לפעולה. כל הפועלים, כל הלוחמים האנטי-פאשיסטים צריכים לראות האחד את השני כאחים לנשק.

עמי קטלוניה, ארץ הבאסקים וגליציה! עמי ספרד כולה! הגנו על הרפובליקה הדמוקרטית שלנו ובצרו את הניצחון שהשיג העם ב-16 בפברואר.

המפלגה הקומוניסטית קוראת אתכם לנשק. אנו קוראים אליכם במיוחד, הפועלים, האיכרים, האינטלקטואלים, למלא את תפקידכם במאבק למיגור אויבי הרפובליקה והחירויות העממיות.

תחי החזית העממית!
תחי אחדות כל האנטי-פאשיסטים!
תחי הרפובליקה של העם!
הפאשיסטים לא יעברו!
הם לא יעברו!

בפוסטר של המפלגה הקומוניסטית הספרדית כתוב: "פועלים, איכרים, חיילים, אינטלקטואלים — חזקו את שורות המפלגה הקומוניסטית".

מודעות פרסומת

Written by theleftisright

23 ביולי 2009 בשעה 16:56

3 תגובות

Subscribe to comments with RSS.

 1. אני חושש שאם ההיסטוריה לימדה אותנו משהו זה שחירות שיוויון ואחווה נקנים ביסורים. נראה לי שהליברליות היחסית של ישראל עד היום הייתה זמנית והנה היום אנחנו צריכים להלחם בחוקי הנאמנות, הנכבה המאגר הביומטרי וכמובן המשילות.

  שאול חנוכה

  23 ביולי 2009 at 20:53

 2. בלוג מעניין מאד. בנוגע לרשימה הזו, חבל שלא ציינת את סוף הסיפור (רמז: הפשיזם עבר גם עבר, והשתלט על ספרד.) לאחר עיון ברשימות נוספות בבלוג, אני מתפתה לשאול: מה חלקו של הפילוג בשמאל במפלה שנחלו הרפובליקנים בספרד (מצחיק שהרפובליקנים בארה"ב מייצגים את הימין…)? ומה הקשר בין הפילוג המשתק של השמאל לבין נטיית האידאולוגיה השמאלנית להתמקד בשיטה ולא במטרות? יש לי תחושה לפעמים שהימין מצליח להתגבר בצורה מוצלחת יחסית על פילוגיו, משום שאין הבדל ממשי בין פלגי הימין השונים בשאלת הדרך; רק מטרותיהם שונות.
  מכל מקום, שמח למצוא את הבלוס שלך. נשתמע.

  ירון בן-עמי

  15 בדצמבר 2010 at 16:13

 3. עברנו

  22222222222222222222222

  8 במאי 2012 at 04:49


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: