מבט משמאל

כשעוצמים את עין ימין, אז הצד השמאלי של המוח מתאמץ יותר. עובדה.

כך נפרץ קשר השתיקה – התזכיר של ח"כ תופיק טובי

with one comment

השבוע ציינו את ה-29 באוקטובר, יום השנה לטבח בכפר קאסם. הקטע שלהלן פורסם בחוברת "כפר קאסם 1956-2006" שיצאה בהוצאת המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י), לציון יום השנה ה-50 לטבח.

ב-20 בנובמבר 1956, שלושה שבועות לאחר שבוצע הטבח, הגיעו לראשונה לכפר קאסם, שהיה נתון בסגר מלא, מבקרים מבחוץ. חברי הכנסת מאיר וילנר ותופיק טובי מסיעת מק"י עקפו את מחסומי המשטרה, שהוצבו בכל הכניסות לישוב, ובדרך-לא-דרך נכנסו לכפר קאסם. במהלך סיורם, שהיה הביקור הראשון בכפר מוכה האבל, האימה והחרדה, הם גבו עדויות מהתושבים.

חברי הכנסת תופיק טובי ומאיר וילנר ניסו לפרסם את הממצאים בתקשורת, אך הצנזורה הצבאית מנעה זאת. לכן פירסם ח"כ תופיק טובי תזכיר, אותו שיגר למאות אישים בישראל.

להלן מובאים קטעים נרחבים מהתזכיר.

***

ב-29 באוקטובר 1956 נרצחו בכפר-קאסם שליד פתח-תקוה ובכפרים אחרים במשולש 51 אזרחים ערבים (גברים, נשים וילדים) בדם קר בידי אנשי "משמר הגבול" הישראלי. 13 נפצעו קשה.

הידיעה על רצח המוני אכזרי זה של אזרחים חפים מפשע, שהגיעה טיפין טיפין ותוך איפול מצד השלטונות, זעזעה והחרידה עד עומק הנפש כל מי ששמע על הפשע המתועב הזה.

נוכח חומרת הפשע, ובניסיון לטשטש ולחפות על האחראים העיקריים לו, פרסמה לשכת ראש הממשלה ב-11 בנובמבר 1956 (ז"א, כשבועיים ימים אחרי ביצוע הטבח) הודעה האומרת, כי ביום 29 באוקטובר 1956, כשהתגברה פעולת הפידאיון… (האמת היא כשהחלה פעולת ההתקפה על מצרים – ת"ט), הוכרז עוצר בכמה כפרים שעל הגבול המזרחי, לשם שמירת חיי אנשי הכפר (?!), ושמירתו הוטלה על גדוד של משמר-הגבול, ותושבי הכפרים שמרו על העוצר שנקבע בין השעה 17.00 בערב עד שעה 06.00 בבוקר. בכפרים אחדים שבו כמה תושבים לביתם לאחר שעות העוצר ונפגעו על-ידי משמר הגבול. עם היוודע הדבר לראש הממשלה, מינה ביום 1.11.56 ועדת חקירה, בראשות השופט המחוזי בנימין זוהר כיו"ר, ראש עיריית חיפה מר אבא חושי ועו"ד א. חוטר-ישי כחברים.

הוטל עליהם לברר:
א. נסיבות המאורעות בכפרים ביום 29 באוקטובר 1956;
ב. מידת אחריותם של אנשי משמר הגבול (קצינים, סמלים וטוראים), ואם יש להעמידם לדין;
ג. הפיצויים שהממשלה חייבת לשלם למשפחות שסבלו עקב התנהגותם של אנשי משמר הגבול.

הוועדה שמעה את עדותם של נציגי הכפרים, של משטרת הגבול, של אנשי הצבא. לפי מסקנות הוועדה הועמדו למשפט צבאי מפקד הגדוד של משמר הגבול וכמה מפקודיו, אשר ביצעו פקודה בלתי חוקית. הממשלה החליטה לשלם מייד לכל משפחה שסבלה סכום של 1000 ל"י כמפרעה, והטילה על ועדת השופט זוהר לקבוע במהירות האפשרית סכום הפיצויים המגיעים לכל משפחה של הנפגעים, וסכום נוסף ישולם לפי קביעת הועדה…

שורות סתמיות ומעורפלות אלה של ההודעה של לשכת ראש הממשלה מכוונות לטשטוש מאורע מזעזע, מאורע אכזרי ביותר, אשר השלטונות בדרג הגבוה ביותר הם האחראים העיקריים שלו.

נוכח העובדה, שהממשלה אוסרת באיסור חמור על פרסום פרטי מאורע זה, אשר אליו מתייחסת ההודעה, ונוכח הפעלתה של הצנזורה בצורה הקטלנית ביותר בכוונה להעלים מדעת הקהל את דבר הטבח הברברי, אני רואה חובה לעצמי להעביר במכתב זה את העובדות כמות שהן, שלמדתי לדעת אותם בעת ביקורי בכפר קאסם ב-20 בנובמבר 1956, יחד עם חבר הכנסת מאיר וילנר.

להלן אני מסור את העובדות המדויקות, כפי שמסרו תושבי הכפר, לרבות אלה שהיו עדים לטבח ושהיו קורבנותיו (פצועים).

בקציר הדמים בכפר קאסם היו 49 הרוגים ו-13 פצועים. בין ההרוגים 12 נשים ובנות, 10 נערים בני 14-17, ו-7 ילדים בני 8-13.

בין קורבנות הרצח היו אבות ואימהות יחד עם בניהם ובנותיהם. ספא ועבדאללה סרסור, בת 45, נרצחה יחד עם שני בניה ג'מעה בן 16 ועבדאללה בן 14. עותמן עבד עיסא בן 30 נרצח יחד עם בנו פתחי בן 12, בדרכם חזרה עם עדרם לכפר. זינב עבד א-רחמן טאהא, בת 45, נרצחה יחד עם בתה בקריה מחמוד טאהא בת 17.

…ואם כי בכפר קאסם הגיעה הברוטליות לשיא, הרי מעשי הזוועה לא צומצמו אך ורק לכפר קאסם.

בכפר טירה נרצח באותו יום פועל שעובד כשומר בשדות, אשר חזר לכפרו מבלי שידע על הכרזת העוצר. שם נרצח גם נימר עבד-אל-ג'אבר בן 60. בכפר טייבה נרצח באותו יום נער בן 14, מחמוד עקב ג'אבן סולטאן, שיצא קרוב לשעה 6 מביתו בשליחות אביו להביא משהו מבית השכן. נער בן 14 מהכפר בקה אל גרבייה נעדר ולא ידוע גורלו עד היום הזה.

זאת תמונת הזוועה אשר הממשלה מנסה בכל האמצעים שבידיה למנוע את פירסומה, למנוע מהציבור לדעת את האמת על מה שהתרחש ב-29 באוקטובר 1956 בכפרי המשולש.

אני מוצא לנכון להביא עובדות אלה לידיעת הציבור באמצעות מכתב זה, לאחר שזרועות הממשלה השונות מנסות להשתיק ולטשטש את מעשי הזוועה. הצנזורה החמורה אוסרת את פרסום העובדות בעיתון. מסיעת המפלגה הקומוניסטית נמנעה הזכות הפרלמנטרית האלמנטרית להעלות פרשה זו על סדר יומה של הכנסת. כשחברת הכנסת אסתר וילנסקה, באחד הדיונים בכנסת ביום שלישי שעבר, 13 בנובמבר 1956, התעכבה על הפרשה הזאת, נשללה ממנה רשות הדיבור וכל מה שדיברה בנוגע לפרשת כפר קאסם נמחק באופן שרירותי מהפרטיכל.

על כן, מתוך מילוי חובתי האנושית, חובתי כנבחר ציבור לכנסת, חובתי כלפי עם ישראל, כלפי המוני העם הערבי בישראל, כלפי תושבי כפר קאסם, שביקשו להשמיע את זעקתם אל דעת הקהל, הנני שולח מכתב זה וקורא לכל אדם ישר ובעל מצפון לפעול נגד מעשה הרצח ולהרים את קולו נגד מדיניות הממשלה כלפי האוכלוסיה הערבית בארץ. מדיניות הדיכוי והממשל הצבאי, מדיניות המטפחת יחס הפקרות כלפי התושבים הערבים, שנגדם הכול מותר.

הממשלה בהודעתה מנסה להסיר מעצמה את האחריות לטבח המתועב של עשרות אזרחים ערבים שלווים ולהטיל את האשמה רק על "מפקד הגדוד של משמר הגבול וכמה מפקודיו, אשר ביצעו פקודה בלתי חוקית".

אין ספק שאת אנשי משמר הגבול האחראים הישירים לביצוע הפשע המתועב – יש להעמיד לדין [ולהענישם] בכל חומרת הדין. אולם לא רק מבצעי הפשע הישירים הם האשמים. האשמים העיקריים הם האחראים למדיניות הרדיפות כלפי האוכלוסיה הערבית, המנהלים את מדיניות הדיכוי הלאומי, מקיימים זה שמונה שנים רצופות את הממשל הצבאי האכזרי, המתנהג כלפי האוכלוסיה הערבית כאל אוכלוסיה עויינת, חסרת זכויות, כאל אוכלוסיה שיש לרדוף אותה ולדכא אותה. מעשה הרצח המתועב בכפר קאסם הוא פרי המדיניות הרשמית של הממשלה כלפי האוכלוסיה הערבית, הוא פרי ההפקרה המתמדת של זכויות האוכלוסיה הערבית על-ידי השלטונות, הוא פרי החינוך השוביניסטי לגבי האוכלוסיה הערבית, אשר מטפחים אותו ראשי השלטון במדינה.

כל אדם ישר ובעל מצפון אינו יכול שלא להתקומם נגד הרצח המתועב של עשרות אזרחים ערבים שלווים בכפר קאסם בידי "שומרי החוק והסדר", בידי נציגים רשמיים של השלטונות. פשע זה אינו גדר של "פגיעה בכמה אזרחים" כפי שהודעת הממשלה מגדירה אותו. זהו פשע המזכיר את זוועות הנאצים כלפי יהודים ועמים אחרים באירופה בימי מלחמת העולם השנייה, המזכיר את הכפר הצ'כוסלובקי לידיצה [כל תושבי הכפר נטבחו בידי הנאצים ביוני 1942].

רצח המוני של אזרחים ערבים הוא איום חמור על האוכלוסיה הערבית בישראל, החרדה לגורלה, לעצם קיומה. פשע זה הוא פשע כלפי כל העם בישראל. פשע זה אינו בגדר עניין פנימי בלבד של ישראל. המצב של היום במזרח-התיכון, פשע כפר קאסם הוא בגדר שערוריה בינלאומית, הממיטה אסון על היחסים היהודיים-ערביים במזרח התיכון.

אנו קוראים לכל בעלי המצפון, לכל האנשים הישרים, לא לשבת בחיבוק ידיים נוכח הרצח המתועב בכפר קאסם.

אני פונה אליך בקריאה להשמיע את מחאתך נגד הפשע המתועב. אם יצליחו מבצעי הפשע והאחראים לו להשתיק את מעשה הזוועה הזה, הם רק יוסיפו חטא על פשע, הם יזיקו קודם-כל לישראל, לעניין עתידה במזרח-התיכון.

אני תקווה, שהאנשים הישרים, בעלי המצפון, שוחרי שוויון הזכויות, אחוות העמים והשלום, לא יתנו לקשר השתיקה להצליח וייאבקו בכל כוחם לעריכת חקירה ציבורית פומבית, לגילוי כל האחראים והאשמים ולהעמידם לדין אזרחי פומבי. ומעל לכל, יש לשים קץ למדיניות הממשלה כלפי התושבים הערבים, מדיניות ההפליה, הדיכוי, הממשל הצבאי ורמיסת החירויות הדמוקרטיות והזכויות האלמנטריות של האזרח הערבי.

אני מצפה לפעולה מתאימה מצידך, ואודה לך, אם תודיעני על כך.

בכבוד רב,
תופיק טובי, חבר הכנסת

מודעות פרסומת

Written by theleftisright

31 באוקטובר 2009 בשעה 01:31

תגובה אחת

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] ותופיק טובי היו הראשונים שהגיעו לכפר קאסם לאחר הטבח, גילו את האמת על מה שנעשה והפיצו את הדבר בארץ ובעולם. תופיק טובי פירסם ספר בשפה הערבית על הטבח, שהוצא בהוצאת […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: