מבט משמאל

כשעוצמים את עין ימין, אז הצד השמאלי של המוח מתאמץ יותר. עובדה.

כשהבחירות מאחורינו ושיתוף הפעולה לפנינו

leave a comment »

(פורסם במקור ב-"זו הדרך", 3.1.1988)

באחד מתשדירי ההפחדה של הליכוד טרם בחירות הציגו את תמונותיהם של הח"כים של חד"ש כמי שיעמדו מאחורי ממשלה צרה בראשות המערך. המסר שכוון לקהל המתלבטים היה, שהמערך, כדי להישאר בשלטון, יהיה מוכן להישען אפילו על תמיכתה של חד"ש, ללכת לוועידת שלום בינלאומית, ושלא נדע, לדבר עם אש"ף.

כאן, איני רוצה לעסוק בהשפעה שהייתה להפחדות אלו על מנהיגות המערך; יש משהו המדאיג אותי הרבה יותר מתגובת המערך – תגובתן של מפלגות השמאל הציוניות, מפ"ם ור"צ, כאשר מישהו מזכיר להן את קירבתן לחד"ש.

לקראת מערכת הבחירות האחרונה, שהתנהלה בצל האינתיפאדה, חלו שינויים משמעותיים במצעים המדיניים של מפ"ם ור"צ. ההתקוממות הפלסטינית לא יכלה שלא לתת את אותותיה, והביא לכך, שאחרי שנות גמגום והתחמקות, הן מפ"ם והן ר"צ החלו לדבר בבירור ובגלוי על זכות ההגדרה העצמית של העם הערבי הפלסטיני, ועל אש"ף כפרטנר אפשרי למו"מ.

במרוצת מערכת הבחירות נזדמן לי לשמוע מספר מסבירים, מדרגים שונים, של מפלגות השמאל הציוני, וגם בשטח פגשתי רבים מפעיליהן. כאשר עלתה סוגיית הקירבה הפוליטית בין מפ"ם ור"צ לחד"ש – לעיתים ביוזמת איש ימין שהתריס כנגד "בגידת" השמאל הציוני, ולעיתים על-ידי קול צף בתוך מחנה השמאל – התגובה הייתה תלויה בדרג של האיש ממפ"ם ומר"צ. ככל שהדובר היה בעמדה יותר רשמית ומחייבת, הוא גם נטה להדגיש את המפריד ואף לסלף את עמדת חד"ש לצורך העניין, זאת אומרת נתן לגיטימציה להפחדות של הליכוד. כך, למשל, ניסה ח"כ רן כהן לטעון בשיחה באוניברסיטת תל-אביב, שחד"ש אינה מכירה בזכות קיומה של מדינת ישראל. ואילו באסיפה באום אל-פחם קרא ח"כ רן כהן לשומעיו רק לא להצביע חד"ש. כדאי לזכור שכהן הגיע לר"צ משל"י ועל-כן נחשב לנציג האגף השמאלי בתוך ר"צ.

באותו שבוע ששמעתי את ח"כ רן כהן, שמעתי במסגרת של חוג בית איש ר"צ אחר, נועם כשר, אף הוא במקורו משל"י. והנה, למרות נוכחותם בחדר של כאלה שאינם אנשי שמאל מובהקים, הביע נועם כשר, תוך ציון חילוקי הדעות שבינינו, את הערכתו לחד"ש כ"כוח בתוך המחנה שלנו", ואף שיבח את פועלם של מנהיגי החזית.

בגישה כזאת נתקלים גם כשמשוחחים עם הפעילים הצעירים של ר"צ ומפ"ם, שאינם נגועים בדעות הקדומות של מנהיגיהם, ולכן אינם חוששים שמא ייחשבו קרובים אל הקומוניסטים. תופעה מלבבת, לדעתי, הייתה לפגוש שני חבר'ה צעירים, שעוד לא גיבשו סופית את דעותיהם הפוליטיות ולא מיקמו את עצמם במפה הפוליטית הקיימת, ועל-כן החליטו במערכת הבחירות הנוכחית לעזור – האחד לחד"ש וגם לר"צ, וחברו גם למפ"ם וגם לחד"ש.

להערכתי, נוכח ההתקרבות שחלה בעמדות – ומבלי לטשטש, כמובן, את המפריד – שבבסיסה ההכרה המשותפת שהדרך לשלום מבוססת על ההכרה בזכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני ובסיום הכיבוש, ונוכח התחזקות הימין הפאשיסטי המאיים על כולנו, שוחרי שלום ציונים ולא ציונים, קומוניסטים ולא קומוניסטים, אנשי חד"ש, ר"צ או מפ"ם – יהיה בכך נזק ממשי אם השמאל הציוני, בגלל התקפלות מול הפחדות הימין או בגלל אנטי-קומוניזם, ישתלב במסע הדה-לגיטימציה של חד"ש ושל הקומוניסטים.

דווקא נוכח הקולות הסותרים שנשמעו במערך במהלך מערכת הבחירות, ומתוך אחריות לנושא השלום, צריך מחנה השלום למצות את המשותף ולנסות לבוא בתביעות פוליטיות משותפות בשאלות הקיומיות של השלום, הגנת הדמוקרטיה והשוויון.

הכמעט-אחווה הקיימת במסגרות המחאה, באוניברסיטאות ובמקומות עבודה בין פעילי השמאל, מעבר לאידיאולוגיות ולמחסומים מהעבר, יכולה לשמש מנוף יוצא מן הכלל לבניית שיתוף הפעולה הרשמי בין המפלגות, מחד גיסא, וליצירת תנופה חדשה בתנועות המחאה נגד הדיכוי בשטחים הכבושים, מאידך גיסא.

רשימה זו נכתבת ערב הבחירות. אך יהיו תוצאות הבחירות אשר יהיו, להשתלבותם של פעילי ר"צ ומפ"ם הצעירים, יחד עם אנשי חד"ש, בתנועות המחאה השונות, עשויה להיות חשיבות רבה. אם, חס וחלילה (וכשתקראו שורות אלו תדעו כבר בוודאות אם לדלג בחיוך של הקלה על הנאמר להלן או לאו) ייצאו גוש הימין והדתיים וידם על העליונה – נצטרך לעמול רבות במחאה רחבה, כדי למנוע מלחמה חדשה ולבלום את האיום על המשטר הדמוקרטי.

אם יתברר שלמערך יש אפשרות להקים ממשלה צרה, בתמיכת חד"ש, אך הוא מהסס בין אפשרות זו לחידוש "האחדות הלאומית", אזי תביעות משותפות של האופוזיציה משמאל, כלומר: היענות לוועידה בינלאומית בהשתתפות אש"ף והפסקת הדיכוי בשטחים הכבושים, עשויות להשפיע על המדיניות שתאמץ ממשלה שכזאת.

חררדו לייבנר.

מודעות פרסומת

Written by theleftisright

8 בפברואר 2010 בשעה 00:26

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: